Son 5 yıldır önemli ölçüde kan kaybeden inşaat fuarı, bu yılki ivmeyle Bursanın en iyi sektörel fuarı ünvanını yeniden kazanacağının sinyalini verdi. Bu yıl ilk kez gayrimenkulün de yer aldığı “Bursa İnşaat” ve “Bursa Dekorasyon 2015” fuarlarını yerli ve yabancı birçok yatırımcı gezdi.

Ekohaber – Bursa’nın Ekonomi Gazetesi
Sayı: 988 – Tarih: 14.04.2015

FATMA DEMİR ALTIOK
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile TÜYAP işbirliğinde ve İMSİADın destekleriyle kapılarını açan Bursa İnşaat Fuarını Körfez ülkelerinden gelen yatırımcılar ziyaret etti. Suudi Arabistan prenslerinden Saud Bin Abdulaziz Bin Mohammed Al Faisal Al Saudun da yer aldığı ziyarette konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, inşaat sektörünün başarısının bu fuarda gözler önüne serildiğini söyledi.
Bursa İnşaat Fuarı, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Suudi Arabistan prenslerinden Saud Bin Abdulaziz Bin Mohammed Al Faisal Al Saud, Mekkede yapılan 33 katlı, Zemzem Towersın satışını gerçekleştiren Mass İntarnational CEOsu Nail Alamirah gibi Körfez ülkelerinden gelen 40 kişilik heyetle birlikte İnşaat Fuarında stand açan firmaları ziyaret etti. Heyet, gayrimenkul projelerini ilgiyle inceledi. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, fuar ziyaretinde yaptığı değerlendirmede, Bursa İnşaat Fuarına bu yıl ilk defa gayrimenkul bölümü eklediklerini ifade etti.
Başkan Burkay, “Fuara katılan firmalarımız gerçekten çok güzel hazırlanmışlar. Birçok firma hazırladıkları önemli projeleri burada sunma fırsatı yakaladı” dedi. Körfez ülkelerinden gelen birçok ziyaretçinin fuarı yakından incelediğini belirten Burkay, “Suudi prens Saud Bin Abdulaziz Bin Mohammed Al Faisal Al Saud yanımızda. Yine Bahreyn, Kuveyt ve Katar gibi Körfez ülkelerinden ziyaretçiler fuarda firmalarımızın açtığı standı yakından inceliyor. Bu çok önemli” diye konuştu.
“BURSA VE ÇEVRESİNE BÜYÜK BİR TALEP VAR”
Yalova başta olmak üzere Bursa ve çevresine Körfez ülkelerinden büyük bir talep olduğunu ifade eden İbrahim Burkay, şunları kaydetti: “Şu ana kadar 50 binin üzerinde konutun bu bölgedeki yatırımcılara satıldığını biliyoruz. Mayıs ayı sonunda da bu konutların içinin döşenmesine yönelik Ev&Stil fuarımız var. Bursadaki projelerin hem kalitesi, hem de niteliği ciddi anlamda gelişecek.
Önümüzdeki yıllardan itibaren sadece gayrimenkul alanında ayrı bir fuar düzenlemeyi planlıyoruz.”
“GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İSTİYORUZ”
Suudi Arabistan prenslerinden Saud Bin Abdullaziz Bin Mohammed Al Faisal Al Saud de Bursada düzenlenen inşaat Fuarının çok başarılı olduğunu belirterek, “Ben ve beraberimde gelen arkadaşlar gelecek için yatırım yapmayı düşünüyoruz. Bu ziyaretimizin sonunda inşallah kendi aramızda bu yatırımlara karar vereceğiz” diye konuştu. Fuarı ziyaret edenlerin yüzde 80ine yakınının bu bölgede gayrimenkulün sahibi olduğunu anlatan Prens Saud, bu ziyaretin ardından da daha çok yatırım amaçlı planların masaya yatırılacağını söyledi.
10 MİLYAR LİRALIK PROJELER FUARDA
TÜYAP Genel Müdürü İlhan Ersözlü, inşaat fuarında bitmiş ya da devam eden 10 milyar liralık projelerin bulunduğunun altını çizerek, “Sektörün değişen dinamikleri, gelişen pazar şartları, fuarın da değişimini zorunlu hale getirdi. Farklı isimde daha önce yapılan inşaat fuarı, BTSO ile yapılan stratejik işbirliği çerçevesinde daha kapsamlı, konsepti değişmiş halde hizmete açıyoruz. Bu değişimin başarılı bir örneği Bursa İnşaat 2015 Fuarında etkisini gösteriyor. İnşaat fuarını bu yıl yüzde 60lık bir büyüme ile açıyoruz. 170 firma, 675 marka, 4 ayrı salonda ürünlerini sergilemektedir. Bu yıl gayrimenkul konusu da özel olarak fuarın içine yerleştirildi. Önümüzdeki yıldan itibaren gayrimenkul fuarı olarak İMSİAD işbirliği ile hazırladık. İlk defa 16 bin konut, bin 600 ofis, dükkan ve binlerce arsa bugün bu fuarda görücüye çıkıyor. Fuar alanında bitmiş ya da devam eden 10 milyar lira değerinde projeler de tüketicilerin beğenisine sunuluyor” ifadelerini kullandı.İMSİAD İnşaat Müteahhitleri, Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Namık Ziya Mescioğlu da geçen yıl ziyaretçi olarak geldikleri inşaat fuarında, bu yıl katılımcı olarak yer aldıklarına vurgu yaparak, “Bizler müteahhitler olarak fuarlara katılımcı değil, ziyaretçi olarak katılıyorduk. Bu çok büyük bir eksiklikti. Artık Bursanın 80 ilden ayrı gayrimenkul fuarı olmuş oldu” dedi.

Bursa Beton özel ürünleriyle ilgi gördü
Fatih Vardar-Bursa Beton
Daha çok altyapı ile ilgili ürünleri tanıtmak ve anlatmak için fuarlara katılıyoruz. Bu ürünler kentin alt yapısında çok önemli avantajlar sunuyor. Yağmur suyu ızgarası, rögar kapağı, kanal kapağı ve cadde sınır elemanları gibi özel ürünlerde özel bir beton -reaktif pudra- kullanarak dayanıklılığı artırıyoruzç. Döküme alternatif olan özel ürünler, dayanıklılığı ve uzun süre kullanım sağlama özelliğiyle tercih sebebi oluyor. Dökümlerin çalınması ve kısa ömürlü olması betona yönelimi artıracaktır diye düşünüyoruz. Avrupada güzel uygulamaları görebiliyoruz. Alt yapıda sağlamlılık ve uzun ömürlüğün ne kadar önemli olduğunu ve günlük yaşama katkısını söylemeye gerek yok. İnsanlar betonu çok basit bir ürün gibi görüyorlar ama değil. Türkiyede alışkanlıkları kırmak zor. Biz konuyla ilgili çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Fuarlar da bu anlamda bizler için önemli platformlar. Bursanın önemli yapılarında Bursa Betonun imzası var, olmaya da devam edecektir.

Evke Flex Office iş dünyasının gözdesi oldu
Murat Evke- Evke Grup
Evke, Bursanın yapı markası olmaya aday kurumlarından biri olarak sektörde 15 yılı geride bıraktı. Bu süre zarfında ciddi projeler hayata geçirdik ve her zaman sözümüzü tutarak teslimatları zamanından önce yaptık. Kaliteden ödün vermeyen, sözünün arkasında duran, güven veren bir şirket olma özelliğimizle temellerini attığımız Evke Flex Officete, 380 santimetre yüksekliğindeki ofisler kat planının da getirdiği fleksibilite ile 50 metrekareden 820 metrekareye kadar tasarlanabiliyor. 4 bin 800 metrekare taban alam üzerinde 22 bin metrekare inşaat alanına sahip proje, toplam 15 kattan oluşuyor. Fuarda da büyük ilgi gören projemiz, TSE Güvenli Yeşil Bina kriterleri göz önüne alınarak tasarlanmıştır.

Salus Park 2 hızlı gidiyor
Serkan Savu-Yedsa İnşaat
Salus Park 2 ile ilgili çalışmalarımız başladı, halihazırda kaba inşaatları devam ediyor. Salus Park 2, 64 daireden oluşuyor. Havuz, çocuk havuzu, fitness center, basket sahası, kapalı otopark gibi sosyal yaşam alanları mevcut. Yine jet enjeksiyon kazık sistem zemin iyileştirmesi var. Deprem açısından diğer Saluslar gibi bölgenin en güvenli projesi. Yedsa İnşaat kalitesi ile herşey birinci sınıf. 3+1 daireler ve çatı dublekslerimiz var. Çatı dubleksleri şimdiden tükendi. 3+1lerde doluluk oranı yüzde 50yi geçti. Bu yıl İnşaat Fuarı geçtiğimiz yıllara göre daha hareketli geçti. Karşılaştığımız ilgi de projelerimizdeki başarımızın göstergesi oldu.

Sektör öncülüğümüzü ilklerimizle yürütüyoruz
Sevgi Demir-Çağdaş Bölme
Hedefimiz, kaçınılmaz olan değişim ihtiyacına uygun mekanlar yaratmak. Ana üretim konumuz bölme duvarlar olmasına rağmen ofis içi bütünlüğü kurabilmek için duvara monte kapılar, duvar kaplamaları ve dosya dolaplarını da üreterek, renk ve dizayn bütünlüğünü mekanlarda yaratıyoruz. Fuarda geniş yer alsak da ürün çeşitliliğimizi göstermeye yetmedi. Sektörün ilk markası konumundaki Çağdaş Bölmenin ivmesini artıracak adımlar atmaya devam ediyoruz.

Dilekpor Neotherm ile ilerliyor
Soner-Ahmet Arslan-Dilekpor
Dilekpor şirketimiz Neotherm markası adı altında yapı kimyasalları, EPS ve dış cephe boyaları üretiyoruz. Ürünlerimizle dış cephe yalıtım sistemleri uygulaması yapılıyor. Bu da bir enerji tasarrufu sağlanıyor. Ürün grubumuz içinde olan straforda bizim farklı izolasyon panelimiz var ambalajda ve dış cephe yalıtımlarında kullanılan. Bu yıl fuar biraz daha iyi gidiyor. TÜYAPta da bir değişim gözleniyor. Geçen seneye göre katılım daha iyi, geri dönüşümler de gayet iyi gidiyor.

12932719_1749241045306042_5497138877368779040_n

Sektördeki farkımızı ortaya koyduk
Erdinç Bilim-Bilim İnşaat
Müşterilerimizin ve piyasaların istek ve beklentilerini sürekli izleyerek sistemimizin yolunda gitmesini sağlıyarak profesyonelce hazırlanan dairelerimizin dekorasyonunu müşteri talepleri doğrultusun da gerçekleştiriyoruz. Bilimkent Meşe ve Çınar Evleri karmaşa değil, huzur veren iç mimariye sahiptir. Meşe ve Çınar evlerimiz rahat bir yaşam sürmeniz için ihtiyacınız olan ortamı size sağlar. Siz ve sevdikleriniz hem konforlu bir hayatın keyfini sürerken, hem de bir arada olmanın verdiği güvenle geleceğe bakarsınız. Fuarda beklentilerin üzerinde bir ziyaretçi sayısı yakaladık. Ziyaretçiler, standımızı büyük merakla inceledi, projelerin maketleriyle yakından ilgilendi.

Sektörün verimli çözüm ortağıyız
Murat-Kadir Fenerci-Fener İskele
Fener İskele olarak 5 yıldır bu fuara katılım gösteriyoruz. Geçen yıllara oran biraz daha fazla hareket mevcut. Zaten öyle olması da gerekiyor çünkü TÜYAPa düşen görev bu. Biz sadece fuarcılığa inandığımız için katılıyoruz bu fuara. Fuarın sektörlere destek olduğunu, katmadeğer oluşturduğunu düşündüğümüz için katılıyoruz. TÜYAPın bu fuarı zengineştirmesi gerekiyor. Geçtiğimiz yıllarda çok kötü durumlar yaşadık. Bu gibi durumların olmaması lazım. Bu konuda ne gerekiyorsa yapmalı TÜYAP diye düşünüyorum. Fuar alanı tam dolmalı ki insanlar geldiğinde canlı canlı bir fuar gezsinler.

Yeni ürünleri tanıtıyoruz
Ercan Güler-B Plas
Üretimine devam ettiğimiz su ve ısı yalıtım malzemeleri ile altyapı borularını sergiliyoruz bu fuarda. Aynı zamanda yeni yatırımımız olan bahçe mobilyaları ile ilgili ürünlerimizi ziyaretçilerimize tanıtıyoruz. Bahçe mobilyaları ile ilgili çalışmalarımız bu sene start aldı. Öncelikle de bu ürünleri kendi şehrimizin fuarında sergilemek istedik. Bunlar yapı marketlere özel ürün gruplarını oluşturuyor. Bursa fuarlarına her zaman katılmaya çalışıyoruz. İnşaat Fuarına bu sene ilgi daha yoğun ve daha verimli geçiyor.